TDK Corporation C1608X5R1C475K080AC
Part No.:
C1608X5R1C475K080AC
Datasheet:
C1608X5R1C475K080AC.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0603
Shipping
C1608X5R1C475K080AC Specifications
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)