Ohmite C126-025-1VE
Part No.:
C126-025-1VE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
C126-025-1VE.pdf
Description:
HEATSINK FOR TO-126 25MM
Shipping
C126-025-1VE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
C
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Board Level, Vertical
Package Cooled:
TO-126
Attachment Method:
Clip and PC Pin
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
0.984" (25.00mm)
Width:
1.280" (32.51mm)
Diameter:
Fin Height:
0.732" (18.60mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
3.5W @ 28°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
6.00°C/W @ 500 LFM