Venkel C1210Y5V500-106ZNE-CT
Part No.:
C1210Y5V500-106ZNE-CT
Manufacturer:
Venkel
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
C1210Y5V500-106ZNE-CT.pdf
Description:
CAP CER 10UF 50V Y5V 1210
Shipping
C1210Y5V500-106ZNE-CT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Venkel
Series:
C
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:
0.125" L x 0.100" W (3.18mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.087" (2.20mm)