Venkel C1206Y5V160-106ZNE-CT
Part No.:
C1206Y5V160-106ZNE-CT
Datasheet:
C1206Y5V160-106ZNE-CT.pdf
Description:
CAP CER 16V Y5V 1206
Shipping
C1206Y5V160-106ZNE-CT Specifications
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)