Venkel C1206X5R250-475KNE-CT
Part No.:
C1206X5R250-475KNE-CT
Datasheet:
C1206X5R250-475KNE-CT.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206
Shipping
C1206X5R250-475KNE-CT Specifications
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)