KEMET C1206C475K3RACTU
Part No.:
C1206C475K3RACTU
Datasheet:
C1206C475K3RACTU.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206
Shipping
C1206C475K3RACTU Specifications
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)