Venkel C1206C0G102-101KNE-CT
Part No.:
C1206C0G102-101KNE-CT
Datasheet:
C1206C0G102-101KNE-CT.pdf
Description:
CAP CER 100PF 1KV C0G/NP0 1206
Shipping
C1206C0G102-101KNE-CT Specifications
Series:
HVC
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Size / Dimension:
0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)