Venkel C1206C0G101-270KNE-CT
Part No.:
C1206C0G101-270KNE-CT
Manufacturer:
Venkel
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
C1206C0G101-270KNE-CT.pdf
Description:
CAP CER 27PF 100V C0G/NP0 1206
Shipping
C1206C0G101-270KNE-CT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Venkel
Series:
C
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Capacitance:
27 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)