Venkel C0805X5R100-106MNE-CT
Part No.:
C0805X5R100-106MNE-CT
Datasheet:
C0805X5R100-106MNE-CT.pdf
Description:
CAP CER 10UF 10V X5R 0805
Shipping
C0805X5R100-106MNE-CT Specifications
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)