KEMET C0805C102KDRACTU
Part No.:
C0805C102KDRACTU
Datasheet:
C0805C102KDRACTU.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 1KV X7R 0805
Shipping
C0805C102KDRACTU Specifications
Series:
SMD Comm X7R HV
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)