KEMET C0805C100JDGACTU
Part No.:
C0805C100JDGACTU
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
C0805C100JDGACTU.pdf
Description:
CAP CER 10PF 1KV C0G/NP0 0805
Shipping
C0805C100JDGACTU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Comm C0G HV
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)