Venkel C0805C0G101-221JNE-CT
Part No.:
C0805C0G101-221JNE-CT
Manufacturer:
Venkel
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
C0805C0G101-221JNE-CT.pdf
Description:
CAP CER 220PF 100V C0G/NP0 0805
Shipping
C0805C0G101-221JNE-CT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Venkel
Series:
C
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Capacitance:
220 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.028" (0.71mm)