Venkel C0603Y5V100-105MNE-CT
Part No.:
C0603Y5V100-105MNE-CT
Datasheet:
C0603Y5V100-105MNE-CT.pdf
Description:
CAP CER 1UF 10V Y5V 0603
Shipping
C0603Y5V100-105MNE-CT Specifications
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.036" (0.91mm)