KEMET C0603C104Z3VACTU
Part No.:
C0603C104Z3VACTU
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
C0603C104Z3VACTU.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 25V Y5V 0603
Shipping
C0603C104Z3VACTU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Comm Y5V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.034" (0.87mm)