Venkel C0402X7R160-102MNE-CT
Part No.:
C0402X7R160-102MNE-CT
Datasheet:
C0402X7R160-102MNE-CT.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402
Shipping
C0402X7R160-102MNE-CT Specifications
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)