KEMET C0402C475M9PACTU
Part No.:
C0402C475M9PACTU
Manufacturer:
KEMET
Datasheet:
C0402C475M9PACTU.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402
Shipping
C0402C475M9PACTU Specifications
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Comm X5R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.026" (0.65mm)