Venkel C0201C0G160-101JNP-CT
Part No.:
C0201C0G160-101JNP-CT
Manufacturer:
Venkel
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
C0201C0G160-101JNP-CT.pdf
Description:
CAP CER 100PF 16V C0G/NP0 0201
Shipping
C0201C0G160-101JNP-CT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Venkel
Series:
C
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.013" (0.33mm)