Vishay General Semiconductor - Diodes Division BYWE29-150-E3/45
Part No.:
BYWE29-150-E3/45
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
BYWE29-150-E3/45.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 150V 8A TO220AC
Shipping
BYWE29-150-E3/45 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
45pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AC
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C