Vishay General Semiconductor - Diodes Division BYT28B-300-E3/81
Part No.:
BYT28B-300-E3/81
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BYT28B-300-E3/81.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 300V 5A TO263AB
Shipping
BYT28B-300-E3/81 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
300 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 300 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C