Vishay General Semiconductor - Diodes Division BYQ28E-100HE3/45
Part No.:
BYQ28E-100HE3/45
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BYQ28E-100HE3/45.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 100V 5A TO-220-3
Shipping
BYQ28E-100HE3/45 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C