Diotec Semiconductor BY500-200
Part No.:
BY500-200
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
BY500-200.pdf
Description:
DIODE FAST D5.4X7.5 200V 200NS
Shipping
BY500-200 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
200 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-201
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 175°C