Bridgelux BXRE-30E0800-D-83
Part No.:
BXRE-30E0800-D-83
Manufacturer:
Bridgelux
Category:
LED COBs, Engines, Modules, Strips
Package:
Datasheet:
BXRE-30E0800-D-83.pdf
Description:
LED COB V SER GEN 8 WH SQ 3000K
Shipping
BXRE-30E0800-D-83 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bridgelux
Series:
V Series™ Gen 8
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Chip On Board (COB)
Color:
White, Warm
CCT (K):
3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:
Configuration:
Square
Luminous Flux @ Current/Temperature:
880lm (Typ)
Current - Test:
300mA
Temperature - Test:
25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
16.8V
Lumens/Watt @ Current - Test:
175 lm/W
Current - Max:
CRI (Color Rendering Index):
80
Viewing Angle:
Features:
Size / Dimension:
Height:
Light Emitting Surface (LES):
8.00mm Dia