Bridgelux BXRC-27E1000-C-83
Part No.:
BXRC-27E1000-C-83
Manufacturer:
Bridgelux
Category:
LED COBs, Engines, Modules, Strips
Package:
Datasheet:
BXRC-27E1000-C-83.pdf
Description:
LED COB VERO 10C WH STARBD 2700K
Shipping
BXRC-27E1000-C-83 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bridgelux
Series:
Gen 8 Vero® 10 Array
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Chip On Board (COB)
Color:
White, Warm
CCT (K):
2700K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:
Configuration:
Starboard
Luminous Flux @ Current/Temperature:
1544lm (Typ)
Current - Test:
300mA
Temperature - Test:
25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
30.7V
Lumens/Watt @ Current - Test:
168 lm/W
Current - Max:
1A
CRI (Color Rendering Index):
80
Viewing Angle:
120°
Features:
Size / Dimension:
20.00mm Dia
Height:
1.80mm
Light Emitting Surface (LES):
10.00mm Dia