E-Z-Hook BXM-18BLK
Part No.:
BXM-18BLK
Manufacturer:
E-Z-Hook
Category:
Banana, Meter Interface
Package:
Datasheet:
BXM-18BLK.pdf
Description:
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 18"
Shipping
BXM-18BLK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
E-Z-Hook
Series:
E-Z-MICRO-HOOK™ XM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Stacking Method:
Non Stackable
Configuration:
Banana to Grabber, Hook
1st Connector:
Banana Plug, Single
2nd Connector:
Micro Hook
Cable Length:
18.0" (457.20mm)
Type:
Patch Cord
Contents:
1 Lead, Black
Material - Insulation:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge:
22 AWG
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Ratings:
Current Rating (Amps):
2.5A