Bridgelux BXEB-L0570A-35E3000-E-C3
Part No.:
BXEB-L0570A-35E3000-E-C3
Datasheet:
BXEB-L0570A-35E3000-E-C3.pdf
Description:
LED MOD EB EDGE WH LNR STR 3500K
Shipping
BXEB-L0570A-35E3000-E-C3 Specifications
Series:
EB Series™ Edge
Product Status:
Active
Color:
White, Warm
CCT (K):
3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Luminous Flux @ Current/Temperature:
2705lm (Typ)
Current - Test:
700mA
Temperature - Test:
25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
23.5V
Lumens/Watt @ Current - Test:
164 lm/W
Current - Max:
1.4A
Viewing Angle:
120°
Features:
Size / Dimension:
570.00mm L x 6.00mm W
Height:
2.00mm