Bridgelux BXEB-L0560Z-57E2000-C-A3
Part No.:
BXEB-L0560Z-57E2000-C-A3
Datasheet:
BXEB-L0560Z-57E2000-C-A3.pdf
Description:
LED MOD EB SER WH LNR STRP 5700K
Shipping
BXEB-L0560Z-57E2000-C-A3 Specifications
Series:
EB Series™
Product Status:
Obsolete
Color:
White, Cool
CCT (K):
5700K 3-Step MacAdam Ellipse
Luminous Flux @ Current/Temperature:
2460lm (Typ)
Current - Test:
700mA
Temperature - Test:
50°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
22.1V
Lumens/Watt @ Current - Test:
159 lm/W
Current - Max:
1.4A
Size / Dimension:
560.00mm L x 24.00mm W
Height:
6.10mm