Bridgelux BXEB-L0560Z-30E2000-C-A3
Part No.:
BXEB-L0560Z-30E2000-C-A3
Manufacturer:
Bridgelux
Category:
LED COBs, Engines, Modules, Strips
Package:
Datasheet:
BXEB-L0560Z-30E2000-C-A3.pdf
Description:
LED MOD EB SER WH LNR STR 3000K
Shipping
BXEB-L0560Z-30E2000-C-A3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bridgelux
Series:
EB Series™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
LED Module
Color:
White, Warm
CCT (K):
3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:
Configuration:
Linear Light Strip
Luminous Flux @ Current/Temperature:
2410lm (Typ)
Current - Test:
700mA
Temperature - Test:
50°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
22.1V
Lumens/Watt @ Current - Test:
156 lm/W
Current - Max:
1.4A
CRI (Color Rendering Index):
80
Viewing Angle:
Features:
Size / Dimension:
560.00mm L x 24.00mm W
Height:
6.10mm