SL POWER / Advanced Energy BVW122250003A
Part No.:
BVW122250003A
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
Battery Chargers
Package:
Datasheet:
BVW122250003A.pdf
Description:
BATT CHARGER DESKTOP 12V 2.25A
Shipping
BVW122250003A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
BVW
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Desktop
Battery Chemistry:
Lead Acid
Battery Cell Size:
12V
Number of Cells:
1
Voltage - Nominal:
12V
Charge Current - Max:
2.25A
Charge Time:
Voltage - Input:
100 ~ 240VAC
Power - Max:
33W
Size / Dimension:
5.08" L x 3.03" W x 1.57" H (129.00mm x 77.00mm x 40.00mm)
Mounting Type:
Desktop
Termination Style:
2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. Female