Rohm Semiconductor BV1HD090FJ-CE2
Part No.:
BV1HD090FJ-CE2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Power Distribution Switches, Load Drivers
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
BV1HD090FJ-CE2.pdf
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 SOP-J8
Shipping
BV1HD090FJ-CE2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Switch Type:
General Purpose
Number of Outputs:
1
Ratio - Input:Output:
1:1
Output Configuration:
High Side
Output Type:
N-Channel
Interface:
On/Off
Voltage - Load:
4.5V ~ 36V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
Not Required
Current - Output (Max):
9A
Rds On (Typ):
90mOhm
Input Type:
CMOS
Features:
Fault Protection:
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)