Mueller Electric Co BU-P4911B-48-9
Part No.:
BU-P4911B-48-9
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Category:
Banana, Meter Interface
Package:
Datasheet:
BU-P4911B-48-9.pdf
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 48"
Shipping
BU-P4911B-48-9 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Stacking Method:
Front Stacking (Both Connectors)
Configuration:
Banana to Banana
1st Connector:
Banana Plug, Single, Stackable, Sheathed - Retractable
2nd Connector:
Cable Length:
48.0" (1219.20mm)
Type:
Patch Cord
Contents:
1 Lead, White
Material - Insulation:
Silicone
Wire Gauge:
18 AWG
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Ratings:
CAT II 600V
Current Rating (Amps):
20A