Mueller Electric Co BU-P1166-36-2
Part No.:
BU-P1166-36-2
Datasheet:
BU-P1166-36-2.pdf
Description:
TEST LEAD BANANA TO GATOR 36"
Shipping
BU-P1166-36-2 Specifications
Packaging:
Bulk
Stacking Method:
Multi-Stacking, Front and Vertical
Configuration:
Banana to Alligator
1st Connector:
Banana Plug, Single, Stackable
2nd Connector:
Alligator Clip, Insulated
Cable Length:
36.0" (914.40mm)
Contents:
1 Lead, Red
Wire Gauge:
18 AWG
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Ratings:
Current Rating (Amps):
10A