Mueller Electric Co BU-P1081-36-0
Part No.:
BU-P1081-36-0
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Category:
Banana, Meter Interface
Package:
Datasheet:
BU-P1081-36-0.pdf
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
Shipping
BU-P1081-36-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Series:
BU
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Stacking Method:
Vertical Stacking (Both Connectors)
Configuration:
Banana to Banana
1st Connector:
Miniature Banana Plug, Single
2nd Connector:
Miniature Banana Plug, Single
Cable Length:
36.0" (914.40mm)
Type:
Patch Cord
Contents:
1 Lead, Black
Material - Insulation:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge:
20 AWG
Voltage - Rated:
3000V (3kV)
Ratings:
Current Rating (Amps):
5A