Nexperia USA Inc. BUK9Y30-75B,115
Part No.:
BUK9Y30-75B,115
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
BUK9Y30-75B,115.pdf
Description:
MOSFET N-CH 75V 34A LFPAK56
Shipping
BUK9Y30-75B,115 Specifications
Series:
TrenchMOS™
Package/Case:
SC-100, SOT-669
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
34A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
28mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
19 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2070 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
85W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)