Nexperia USA Inc. BUK9M31-60ELX
Part No.:
BUK9M31-60ELX
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Datasheet:
BUK9M31-60ELX.pdf
Description:
SINGLE N-CHANNEL 60 V, 21 MOHM L
Shipping
BUK9M31-60ELX Specifications
Package/Case:
SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
20.6mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
37 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1867 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
62W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)