Nexperia USA Inc. BUK9675-100A,118
Part No.:
BUK9675-100A,118
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BUK9675-100A,118.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 23A D2PAK
Shipping
BUK9675-100A,118 Specifications
Series:
TrenchMOS™
Package/Case:
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
23A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
72mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Vgs (Max):
±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1704 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
99W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)