NXP USA Inc. BUK9515-60E,127
Part No.:
BUK9515-60E,127
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BUK9515-60E,127.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 54A TO220AB
Shipping
BUK9515-60E,127 Specifications
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
TrenchMOS™
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
54A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
13mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
20.5 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2651 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
96W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)