NXP USA Inc. BUK7Y25-80E/GFX
Part No.:
BUK7Y25-80E/GFX
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
BUK7Y25-80E/GFX.pdf
Description:
MOSFET N-CH 80V 39A LFPAK56
Shipping
BUK7Y25-80E/GFX Specifications
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
SC-100, SOT-669
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Drain to Source Voltage (Vdss):
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
39A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
25mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
25.9 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1800 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
95W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)