Nexperia USA Inc. BUK7Y15-100EX
Part No.:
BUK7Y15-100EX
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
BUK7Y15-100EX.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 68A LFPAK56
Shipping
BUK7Y15-100EX Specifications
Series:
TrenchMOS™
Package/Case:
SC-100, SOT-669
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
68A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
15mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
54.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3958 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
195W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)