Nexperia USA Inc. BUK7S2R5-40HJ
Part No.:
BUK7S2R5-40HJ
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SOT-1235
Datasheet:
BUK7S2R5-40HJ.pdf
Description:
BUK7S2R5-40H/SOT1235/LFPAK88
Shipping
BUK7S2R5-40HJ Specifications
Package/Case:
SOT-1235
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
140A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.51mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.6V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
54 nC @ 10 V
Vgs (Max):
+20V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3793 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
135W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)