Nexperia USA Inc. BUK7K17-60EX
Part No.:
BUK7K17-60EX
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
SOT-1205, 8-LFPAK56
Datasheet:
BUK7K17-60EX.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 60V 30A LFPAK56D
Shipping
BUK7K17-60EX Specifications
Package/Case:
SOT-1205, 8-LFPAK56
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
30A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
14mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
23.6nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1578pF @ 25V
Power - Max:
53W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)