Nexperia USA Inc. BUK768R1-40E,118
Part No.:
BUK768R1-40E,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BUK768R1-40E,118.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK
Shipping
BUK768R1-40E,118 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
TrenchMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
7.2mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
24 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1730 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
96W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)