Nexperia USA Inc. BUK762R0-40E,118
Part No.:
BUK762R0-40E,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BUK762R0-40E,118.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK
Shipping
BUK762R0-40E,118 Specifications
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
109.2 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
8500 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
293W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)