Nexperia USA Inc. BUK758R3-40E,127
Part No.:
BUK758R3-40E,127
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Datasheet:
BUK758R3-40E,127.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB
Shipping
BUK758R3-40E,127 Specifications
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
7.4mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
24 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1730 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
96W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)