Nexperia USA Inc. BUK755R4-100E,127
Part No.:
BUK755R4-100E,127
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Datasheet:
BUK755R4-100E,127.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 120A TO220AB
Shipping
BUK755R4-100E,127 Specifications
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5.2mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
180 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
11810 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
349W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)