NXP USA Inc. BUK753R5-60E,127
Part No.:
BUK753R5-60E,127
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BUK753R5-60E,127.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 120A TO220AB
Shipping
BUK753R5-60E,127 Specifications
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.5mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
114 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
8920 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
293W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)