Nexperia USA Inc. BUK653R3-30C,127
Part No.:
BUK653R3-30C,127
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BUK653R3-30C,127.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 100A TO220AB
Shipping
BUK653R3-30C,127 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
TrenchMOS™
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.3mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
114 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6960 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
204W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)