Mueller Electric Co BU-6161-M-72-2
Part No.:
BU-6161-M-72-2
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Category:
Banana, Meter Interface
Package:
Datasheet:
BU-6161-M-72-2.pdf
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 72"
Shipping
BU-6161-M-72-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Series:
BU
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Stacking Method:
Non Stackable
Configuration:
Banana to Banana
1st Connector:
Banana Plug, Single, Sheathed
2nd Connector:
Banana Plug, Single, Sheathed
Cable Length:
72.0" (1828.80mm)
Type:
Patch Cord
Contents:
1 Lead, Red
Material - Insulation:
Silicone
Wire Gauge:
18 AWG
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Ratings:
IEC 1010
Current Rating (Amps):
20A