Mueller Electric Co BU-2929-M-10-0
Part No.:
BU-2929-M-10-0
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Category:
Banana, Meter Interface
Package:
Datasheet:
BU-2929-M-10-0.pdf
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 10"
Shipping
BU-2929-M-10-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Series:
BU
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Stacking Method:
Vertical Stacking (Both Connectors)
Configuration:
Banana to Banana
1st Connector:
Banana Plug, Single
2nd Connector:
Banana Plug, Single
Cable Length:
10.0" (254.00mm)
Type:
Patch Cord
Contents:
1 Lead, Black
Material - Insulation:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge:
18 AWG
Voltage - Rated:
3000V (3kV)
Ratings:
Current Rating (Amps):
20A