Mueller Electric Co BU-2030-A-24-2
Part No.:
BU-2030-A-24-2
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Category:
Banana, Meter Interface
Package:
Datasheet:
BU-2030-A-24-2.pdf
Description:
TEST LEAD BANANA TO GATOR 24"
Shipping
BU-2030-A-24-2 Specifications
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Series:
BU
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Stacking Method:
Multi-Stacking, Front and Vertical
Configuration:
Banana to Alligator
1st Connector:
Banana Plug, Single, Stackable
2nd Connector:
Alligator Clip, Insulated
Cable Length:
24.0" (609.60mm)
Type:
Patch Cord
Contents:
1 Lead, Red
Material - Insulation:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge:
20 AWG
Voltage - Rated:
300V
Ratings:
Current Rating (Amps):
10A