Mueller Electric Co BU-2020-A-12-0
Part No.:
BU-2020-A-12-0
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Category:
Banana, Meter Interface
Package:
Datasheet:
BU-2020-A-12-0.pdf
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
Shipping
BU-2020-A-12-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Series:
BU
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Stacking Method:
Multi-Stacking, Front and Vertical (Both Connectors)
Configuration:
Banana to Banana
1st Connector:
Banana Plug, Single, Stackable
2nd Connector:
Banana Plug, Single, Stackable
Cable Length:
12.0" (304.80mm)
Type:
Patch Cord
Contents:
1 Lead, Black
Material - Insulation:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge:
20 AWG
Voltage - Rated:
300V
Ratings:
Current Rating (Amps):
10A